martin-kos

Biografie

Houslista Martin Kos (1971) se hře na housle začal věnovat pod vedením svých rodičů, učitelů Lidové školy umění v Horní Bříze. Pokračoval na konzervatoři v Plzni u profesorky Jindřišky Holotové (1985-1991) a svá studia ukončil absolutoriem pražské AMU (1995) jako posluchač profesora Vladimíra Rejška.

Je několikanásobným účastníkem evropských turné Mládežnického orchestru Gustava Mahlera a v roce 1991 působil jako koncertní mistr francouzského národního studentského orchestru v Bordeaux.

V letech 1995 – 1998 byl členem Kvarteta M. Nostitzové, se kterým absolvoval interpretační kurzy v rakouském Reichenau, kde tento soubor získal Cenu B.Martinů. Od roku 1996 jeho členové studovali kvartetní hru na Vysoké hudební škole ve Vídni u členů Kvarteta A.Berga. V roce 1997 získalo Kvarteto M. Nostitzové první cenu v mezinárodní soutěži komorních souborů „Charles Hennen Concours“ v holandském Heerlenu.V květnu r.1998 se umístilo na druhém místě v mezinárodní soutěži Pražského jara a v červnu téhož roku zvítězilo v mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v italské Cremoně.

Se souborem nazvaným Kosovo trio (1995-1997) provedl Martin Kos řadu skladeb tradičního repertoáru a také skladby soudobých autorů, z nichž některé byly komponovány přímo pro tento soubor. Několik těchto skladeb je zaznamenáno na zvukových nosičích. V listopadu r. 2000 vedl mistrovské kurzy hry na housle na Sychrono Conservatory of Thessaloniki (v řecké Soluni) a v létě   r. 2001 prázdninové mistrovské kurzy ve Vertiskosu (Řecko). Jako sólista spolupracuje se souborem Collegium Musica sacra a Orchestrem Atlantis.

Od roku 1999 zastává Martin Kos místo koncertního mistra Sukova komorního orchestru. Na počátku r. 2002 absolvoval úspěšná turné v metropolích Španělska a Německa jako primárius Českého noneta, které do jara r. 2005 vedl.

V únoru r.2003 realizoval se Sukovým komorním orchestrem nahrávku Houslového koncertu d moll a Koncertu d moll pro housle a klavír Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Partnerem při tomto projektu mu byl jeho bratr, klavírista Štěpán Kos. V červenci 2003 pak oba bratři společně získali   4. cenu na mezinárodní soutěži komorních souborů „Premio Rovere d’Oro“ v Itálii.

V souboru Mladota ensemble působí od jeho založení (2003) jako první houslista. Od podzimu 2006 spolupracuje jako koncertní   mistr a sólista  také s Českou komorní filharmonií a operním orchestrem DJKT v Plzni. Kromě České republiky vystupoval Martin Kos sólově v  Německu, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku, Itálii, Peru a Japonsku. Jako sólista nebo člen komorních souborů natočil 8 CD.